Maja Lee Langvad
Blommedansk og fuld af skarpsindigt talent:
Maja Lee Langvad

På få måneder er Maja Lee Langvad blevet forvandlet fra at være en almindelig, ung kvinde med en forfatterspire i maven til at være en af den danske forfatterhimmels nye stjerner. En udvikling hun naturligvis er meget glad for, men som hun dog stadig virker en smule forundret over.
Maja Lee Langvads debutbog Find Holger Danske, der udkom i maj i år, er efter udgivelsen blevet overstrømmet med rosende ord, og hun er af mange blevet spået en lovende fremtid.
Den 8. oktober modtog hun endnu en tillidserklæring i form af Vejles nye forfatterpris, Munch Christensens Kulturlegat, der uddeles til ”en yngre dansk forfatter, der har haft en lovende debut”. Og disse kriterier opfylder Maja Lee Langvad til fulde.
Personligt afsæt
I Find Holger Danske, der bedst kan karakteriseres som en digterisk collage af rim, remser, attester og omskrevne avisartikler, berører Maja Lee Langvad en række spørgsmål, der vedrører national, personlig og biologisk identitet.
Hun tager udgangspunkt i sin egen baggrund som adoptivbarn fra Korea og bruger sine erfaringer som afsæt for en lang række personlige og intime spørgsmål til sin biologiske mor, sin adoptivmor og sig selv.
”Disse spørgsmål har altid har haft en naturlig plads i mit liv, og særligt efter at jeg som 20-årig rejste til Korea, er det emner, der har fyldt meget i mit liv”, udtaler Maja Lee Langvad.
I bogen ønsker hun primært at gøre op med de klichéer og tabuer, der ofte omgiver adoptivbørn. ”Jeg ønsker at skabe et nyt og anderledes perspektiv, der kan få folk til at se tingene fra en ny vinkel”, tilføjer hun.
Sårbarhed og immunitet
Det personlige afsæt i Find Holger Danske lader dog ikke læseren komme ind under huden på personen Maja Lee Langvad, og svarene på de stillede spørgsmål må man nøjes med at gætte sig til.
Maja Lee Langvad forholder sig derfor på mange måder tvetydigt til det personlige afsæt i digtsamlingen. På den ene side forklarer hun, at:
"Ved hjælp af midler som humor og ironi skaber jeg en afstand til mig selv som materiale, og samtidig fungerer det også som en distance til de lidt alvorsfulde emner, jeg berører i bogen".
På den anden side understreger hun dog også, at det er den personlige historie og det faktum, at hun er adopteret, der er forudsætning for, at hun kunne skrive sin bog. I samme åndedrag pointerer hun, at det er vigtigt for en forfatter at skrive om emner, der er personligt vedkommende.
På trods af distancen til den personlige historie, er Maja Lee Langvad derfor også overbevist om, at det netop er den personlige historie, der har skabt så megen opmærksomhed omkring Find Holger Danske.
"Medierne elsker den personlige historie og har kunnet læse en personlig historie ud af min bog, men jeg er ikke interesseret i at fortælle "Sporløshistorien" en gang til. Man kan sige, at jeg er heldig med, at min bog falder sammen med den aktuelle debat omkring danskhed og national identitet. At digtsamlingen samtidig fungerer som en kommentar til tidens danskhedsdebat, betragter jeg som en naturlig følge, idet jeg altid har været optaget af politiske spørgsmål".
Urovækkende humor
Denne balancegang mellem det på én gang personlige og det almene og politiske håndterer hun rent konkret ved på den ene side at gengive sine adoptionspapirer og at stille personlige spørgsmål, mens hun på den anden side drejer det personligt bekendende over i en leg med ord og talemåder, der skarpsindigt udpeger de fordomme og kategoriseringer, vi ofte opererer med.
Med ordspil som: "perkersvin, perkerulv, perkerfår, perkerhøne", undgår hun på kunstfærdig vis at virke fordømmende eller moraliserende. I stedet gør hun opmærksom på den nedladende tone, der til tider kan optræde i det danske sprog.
I andre ordlege som: "pæredansk, æbledansk, blommedansk, banandansk", udtømmer hun ord og faste vendinger for deres oprindelige betydning, og samtidig kredser hun om at påpege den flertydighed og forandring, der præger nutidens danmarksbillede.
Maja Lee Langvad er særdeles skarp i Find Holger Danske, og med et ukueligt mod vover hun at tage livtag med en lang række af tabuer og fordomme i det danske samfund. Hun tør hun stikke kniven ind, hvor det gør allermest ondt, men retfærdiggør samtidig de skarpe hug med sin personlige investering og velgørende humor. Man kan derfor kun håbe på at se mere fra denne nye forfatterstjernes hånd.
Læs også Gitte Fangels interview med Maja Lee Langvad på Litteratursiden.dk
Tina Brødsgaard Andersen, Kommunikationsmedarb. (orlov)





